DESTEK25 Kasım 2017 Cumartesi Facebook'ta Beğen Twitter'dan Takip Et

Videolar

Cari Tanımlama


Kasa banka depo tanımlarımızıda yaptıktan sonra programa geçişin son aşaması olan cari ve stok kartlarınızın programda açılması kalıyor.

Burada 2 seçeneğiniz mevcut lila ticari yazılıma geçmeden önce kullandığınız muhasebe programınız varsa ve o programdan tanımlarınızı excell ortamına alabilirseniz lila ticariye kartlarınızın hepsini toplu olarak excell üzerinden toplu şekilde tanımlayabiliyoruz , excellden cari ve stok kartlarının otomatik aktarmasında carilerin devir bakiyelerini ve stokların mevcut rakamlarınıda otomatik olarak programa girebiliyorsunuz buda size ciddi bir zaman kazandırmış oluyor.

Bunun için eski programınızdan aldığınız tanım listesini excell dosyası şeklinde destek personelimize yollamanız yeterli olacaktır.

Excel aktarma şansınız yoksa cari ve stok kartlarınızın tanımlarını kendiniz açmanız gerekecektir önce cari hesap tanımını görelim

Cari hesap tanımlamak için ana menüden cari hesaplar menüsüne tıklıyoruz , alt menüden tanımların altında cari hesaplara tıklıyoruz.

Bu ekranda genel bilgiler detay bilgileri iletişim bilgileri gibi tap ları göreceksiniz cariye ait fatura bilgileri genel bilgiler ekranında bulunuyor yani bu alanı doldurmanız genel olarak yeterli olacak tır . cari nin adı unvan ı kullanıyorsanız kodu, vergi dairesi ve numarası çalışacağınız para cinsi. Bu para cinsi örneğin usd seçildiğinde cariye tl olarakda fatura kesebilir yada alış yapabilirsiniz burada seçtiğiniz usd size cari raporu alırken bütün para cinslerin de ki faturaları kuru dikkate alarak tek para cinsi ne çevirip sonuçları vermesini sağlar.

Detay bilgilerde müşteri temsilcisi nin fonksiyonu pirim hesaplamamızda bize yardımcı olur

satıcı personelimiz yani satış elemanımız varsa ona bir cari açtık diyelim ve o personelimize ait carinin tanımını yaparken müşteri temsilcisi alanına personelimizin carisini seçip ilişkilendirme yapıyoruz. Bu işlemle cariyi kaydederseniz daha sonra satış elemanınızın yaptığı satışların raporunu alıp pirim hesaplayabilirsiniz.

Dip iskonto oranında belirlediğiniz oran cariye satış yaparken otomatik olarak iskontosunun yazılmasını sağlar.

satış fiyatında seçtiğimiz fiyat listesi cariye yapılan satışlarda satılan ürünün fiyatının otomatik gelmesini sağlar. Bu özelliği fiyat listelerinin anlatım videosunda detaylı şekilde görebilirsiniz.

Cariyle çalıştığımız belli bir vade günü varsa buraya gün belirtip satışlarda oromatik olarak vadeyi verdiğimiz gün sayısı kadar iler iatacaktır. Tahsilat gününden gün olarak tahsilat günü belirlenir.

İleride gerekirse cariyi kara listeye almak için değiştir deyip kara listede seçip cariyi kara listeye alabilirsiniz.

Bağkur kesintisi alanıda müstahsil kullanacak işletmeler için yapılacak bağkur kesintisini belirlediğimiz alandır.

İletişim bilgileri tabında cariye ait extra iletişim bilgilerini girebilirsiniz burada bir fatura adresi daha tanımlarsanız carinin iki fatura adresi olur ve size satış sırasında program hangi adrese satıldığını seçenek şeklinde sunar.

İlgili kişi alanında bilgi olarak firmadaki ilgili kişlileri konularına göre tanımlaya bilirsiniz

Not kısmına da carinin özel notlarını yazabilirsiniz.

Kaydedilen carilerin listesine bakmak için sağ köşeden ara butonunu kullanıp listeleme tuşunu kullanabilirsiniz. Burada öncende kaydedilmiş cari üzerinde değişiklik yapmak için cariyi seçip kalem tuşuna tıklamanız gerekiyor.


Category: Education


Tags:

web muhasebe programı , muhasebe yazılımı , ön muhasebe programı , Web tabanlı muhasebe yazılımı , mobıl uygulamalar , ticari yazılımlar , web tabanlı yazılım , mobile yazılım , Cari tanımlama , Cari programı , Cari Takibi , Borç Takibi , Alacak Takibi , Borç Alacak Takibi

Videolar

  Bize Ulaşın | Kullanım Koşulları   © Copyright 2005 - 2012
 Facebook'ta Beğen Twitter'dan Takip Et